kurylski bobtail
Kurylski bobtail Djuszes*Pl
Kurylski bobtail Djuszes*Pl
O nasO rasieKocuryKotkiKociętaKontaktLinks
11

Kocur Vaska mieszkający na Wyspach Kurylskich.

11

Charakter.

Charakter kurylskiego bobtaila to prawdziwa mieszanina subtelności, wdzięku, inteligencji i fascynującej dzikości, wszak sama dzika przyroda Wysp Kurylskich go ukształtowała. Lata izolacji i życie obok człowieka sprawiły, że koty te są bardzo samodzielne i potrafią się zająć same sobą. To zwierzęta żywiołowe, ruchliwe, z dość dużym temperamentem. Są bardzo przyjacielskie, uczuciowe. Uwielbiają się bawić i żadnej ku temu okazji nie przepuszczą. Nie są agresywne czy złośliwe, nie mają niszczycielskich zapędów, pod warunkiem, że nadmiar energii zostanie wyładowany na zabawkach, drapakach tudzież we wspólnych zabawach z właścicielem. Kuryle bardzo chętnie i łatwo się uczą. Chętnie aportują. Inteligentne i komunikatywne, towarzyskie i ciekawskie, podążają za swoimi właścicielami po całym domu aby nie przegapić czegoś ciekawego. Lubią mieć wszystko „ na oku”. Stają się prawdziwymi członkami rodziny.  Żyją życiem rodziny, a nie tylko własnym. Starają się być w centrum wydarzeń, choć obserwują zaistniałą sytuacje z boku.
Kurylskie bobtaile są z reguły bardzo ciche i na co dzień wydają z siebie bardzo mało dźwięków. Sytuacja zmienia się, kiedy w domu pojawia się ruja, wtedy kocury chodzą i gadają, a i kotki nie pozostają im dłużne.
Witają się zawsze z powracającymi do domu właścicielami, same proszą o pieszczoty, ale nie robią tego w sposób natrętny. Chętnie przebywają w kocich grupach, dobrze rozumieją się także z innymi zwierzętami, np. psami. W kontaktach z psami, szczególnie obcymi należy być ostrożnym, gdyż kuryle  nie czują respektu przed większymi zwierzętami i może wydarzyć się tragedia. Nasze koty mają stały kontakt z psami. Doskonale się z nimi dogadują, bawią sę wspólnie i razem śpią. Przyzwyczajone do innych zwierząt domowych, nie sprawiają problemów.
Nie należy zapominać, że kurylskie bobtajle, po dziś dzień zamieszkują wyspy w stanie półdzikim i mają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. W domu nie przepuszczą żadnej musze, komarowi, tudzież myszy. Wraz z pojawieniem się w domu kuryli skończył się problem z niechcianymi lokatorami w postaci myszy.
Chętnie przebywają w kocich grupach, a konflikty praktycznie się nie zdarzają. Kotki są doskonałymi i czułymi matkami. Uczą starannie kocięta jak egzystować w otaczającym je świecie. Koci ojcowie, także biorą udział w odchowywaniu kociąt.
Szybko uczą się czystości i zasad obowiązujących w rodzinie. Wystarczy tylko kotu pokazać, co może, a co jest zakazane i on w mig to pojmuje. Jest to najbardziej psia ze wszystkich ras kotów.
Kurylskie bobtaile uwielbiają wspinać się i skakać, potwierdza to ich upodobanie do odpoczywania w nietypowych, zawsze wysoko położonych miejscach. Kuryle są ruchliwe, skłonne do zabaw i gonitw po całym domu, a przy tym są bardzo zwinne. Dzięki charakterystycznej budowie, która wykształciła się jako wyraz przystosowania do środowiska, skok z miejsca na wysokość 2 m. nie sprawia im żadnego problemu.
1         55
Caissa z prezentem :-P


Zdrowie.

Kurylski bobtail jest jedną z nielicznych ras kotów na świecie powstałych w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka. Surowy klimat Wysp Kurylskich spowodował to, iż  rasa ta jest niezwykle zdrowa. Przez niespełna 30 lat planowej hodowli, nie stwierdzono występowania wad i chorób genetycznych. Krótkoogoniastość u tej rasy kotów nie wiąże się z deformacją kręgosłupa!
Z obserwacji hodowców rosyjskich i skandynawskich wynika, że rasa ta jest bardziej odporna na choroby, także te najgroźniejsze powodowane przez rotawirusy :FIV, FIP, FeLV. Z przekazów hodowców wynika, że w hodowlach dotkniętymi tymi chorobami, koty innych ras chorowały, natomiast choroby te u kurylskich bobtaili występowały sporadycznie. Znawcy tematu tłumaczą to zwiększoną odpornością kuryli na choroby, jaką koty te wykształciły w drodze selekcji naturalnej .
Odpowiednia profilaktyka w postaci szczepień ochronnych pozwoli uchronić naszego kota przed chorobami i zapewni , że przez długie lata będziemy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym kotem.


Standard FIFe

BREED INDEX:
KBS - shorthair, KBL - semi longhair.

HISTORY:
breed is created on the base of aboriginal short-tailed cats occur on the Kuril Islands. Breeding program began in 1992

GENERAL:
large or medium sized muscled animals. Compact powerful body with short, pompom shaped tail.

HEAD:
large, in shape of trapezium, rounded in contours, wide at the cheekbone level. A gentle dip from the forehead to the broad, medium long, straight nose, without definite stop Well-developed wide chin. A bit rounded in profile.

EYES:
Shape: walnut, oval on top and round on bottom. Placement: set on slight angle between base of ear and tip of nose one eye width apart. Size: moderately large. Color: clear, brilliant, no relation to coat color, white cats, vans and harlequins can has blue or odd eyes

EARS:
medium sized, wide at the base, slightly slope forward. Set wide apart аnd medium high. Distance among the ears is equal to ear size. Ears are rounded at the tips.

BODY:
compact, muscled, well-boned. Back shows delicate arch-like line from the shoulders to the higher rump. Legs medium in length, strong, sturdy, with rounded paws. Hind legs are longer than front.

TAIL:
Composed of one or more kinks or curves or any combination thereof. May be rigid or flexible. The direction of tail is not important. Visible length of the tail from 3 to 8 cm. Size and shape of the tail should harmonize with the common appearance of the cat.

COAT & COLOR:
Longhair Division: Texture: fine, silky, laying flat. Undercoat: minimal. Coat length: semi-long. Tail coat: full and plumed. Color: all colors accepted as listed. Shorthair Division: Texture: soft, silky, laying flat, resilient without a plush dense feel. Undercoat: minimal. Coat length: short. Tail coat: same length as body coat. Color: all colors accepted as listed.

COLOR:
all with the exception of color points, chocolate, cinnamon, fawn, lilac and the same combined with white.

PENALIZE:
Tail length from 8 to 12 cm or less than 3cm. One-vertebrate tail. Delayed bobtail effect. Extreme arch-like back disharmonizing appearance of the cat. Slender type. Type likes the Japanese or Thai bobtail.

DISQUALIFY:
Absence of the tail bone. Deformations of the spinal vertebrae. Short straight tail without kinks and curves. Tail longer than 12 cm.

Outcross with other breeds none

POINT SCORE:

  • Head, eyes, ears - 30
  • Body and legs - 30
  • Tail - 30
  • Coat and color - 8
  • Condition - 3
  • Total: - 100

  • 1
    111111